Akıllı Fabrika Çözümleri

Tüm üretim süreçlerinin akıllı sistemlerle kontrol edildiği fabrikalar; bu sistem sayesinde verimlilik artışı ve esnek üretim ile yaşam gücünü arttırmaktadır. Akıllı sistemler sayesinde fabrikada işleyiş online (çevrimiçi) olarak takip edilip, düzenli raporlamalar sayesinde fabrikanın verimlilik analizinin yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Endüstri 4.0 Nedir?
Verimli üretim sisteminin artık “akıllı üretim” anlamına geldiğini keşfeden pek çok kuruluş gibi fabrikalar da yakın zamanda gerçekleşen verimlilik dönüşümüne ayak uydurarak artık Endüstri 4.0’ı tercih etmeye başlıyor. Bu sayede üretimde verimliliği, hız ve esnekliği artıran fabrikalar artık “akıllı fabrikalar” olarak anılıyor. Büyük veri (Big Data), yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi Endüstri 4.0 bileşenleri ile desteklenen akıllı fabrikalar, mekân ve kaynak tasarrufunun yanı sıra özellikle zaman konusunda sağladığı fayda ile öne çıkıyor.

Kendi Çalışmalarını Organize Eden Makineler
Akıllı fabrikaların olmazsa olmaz yapılarından biri, sistem içindeki kesintisiz iletişim olarak biliniyor. Özellikle otonom robotlardan en basit sensörlü makinelere kadar her bir parçanın birbiriyle iletişim halinde olduğu ekipmanlar, Nesnelerin İnterneti ile -deyim yerindeyse- birbirleriyle konuşuyor. Oluşan hataları gerçek zamanlı olarak tespit eden süreç, üretim sırasında en ufak ayrıntıyı dahi atlamıyor. Başka bir deyişle ürünlerin kalite kontrol işlemlerinden sorumlu olan siber fiziksel sistemler, üretim esnasında minik bir eksiği dahi anında saptıyor ve gerekli birimlere iletebiliyor.