IaaS Hizmetleri

Infrastructure as a Service (IaaS) yani Hizmet Olarak Altyapı işletmelere gerektiğinde işlem gücü, depolama ve ağ altyapısı sağlayan bulut tabanlı bir hizmettir. IaaS ile kullanıcılar, fiziksel altyapının bakım maliyetini düşünmeden, istedikleri işletim sistemini ve istedikleri uygulamaları çalıştırma özgürlüğüne sahiptir. Bu, işletmelere, ihtiyaç duyan son kullanıcılara fiziksel olarak yakın olan sunuculara erişme yeteneği verir, bu da gecikme sorunlarını azaltabilir ve hatta sunucusuz fiziksel bir ortama izin verebilir. Ayrıca, IaaS her iki yönde de otomatik olarak ölçeklenebildiğinden (yani, yukarı veya aşağı ölçek), kullanıcılara daha fazla çeviklik hissi verir.

IaaS’ın Avantajları Nelerdir?
  • Yerinde bir veri merkezi ile bir işletmenin, onu kurmak ve sürdürmek için önemli yatırımlar yapması gerekir. IaaS ile sağlayıcı bu maliyetleri üstlenir.
  • IaaS, işletmelere kaynakları neredeyse anında ölçeklendirme esnekliği sağlar. Yüksek performanslı bilgi işlem gücüyle IaaS sağlayıcıları, müşterilere yüksek düzeyde ölçeklenebilir hizmetler sunar.
  • IaaS son kullanıcıları, yüksek talep sırasında bile hızlı ve yüksek performans seviyelerini koruyan bir ağ oluşturmak için güçlü sanal işlemcilere, sınırsız belleğe ve depolamaya erişebilir.
  • BT altyapınızla çok fazla zaman harcamanıza gerek olmadığı için IaaS, temel iş hedeflerinize odaklanmanız için size daha fazla zaman verir.
  • Bir IaaS çözümü ile altyapınızı desteklemek veya istikrarlı ve güvenilir olduğundan emin olmak için fazladan kaynak yatırımı yapmanız gerekmez. Sağlayıcı bunların hepsini sizin için halleder.